50 Contoh Soal Bahasa Inggris Kelas 5 SD Semester 1 Kurikulum Merdeka dan Jawabannya

Belajar akan lebih mudah dengan mengerjakan latihan soal yang sesuai dengan materi di sekolah. Oleh karena itu, Mamikos kali ini akan mengajak kamu untuk mengerjakan soal bahasa Inggris semester 1 lengkap di artikel ini.

02 Oktober 2024 Lintang Filia

Soal Bahasa Inggris Kelas 5 SD Semester 1 – Unit 3

21. A kilo of sugar is eleven thousand rupiah. How much is a kilo of sugar?

A. 6.000 rupiah

B. 11.000 rupiah

C. 5.000 rupiah

D. 2.000 rupiah 

Jawaban: B. 11.000 rupiah

22. A plate of gado-gado costs six thousand rupiah. How much will you pay for one plate of gado-gado?

A. 6.000 rupiah

B. 2.000 rupiah

C. 5.000 rupiah

D. 11.000 rupiah 

Jawaban: A. 6.000 rupiah

23. A glass of orange juice is two thousand rupiah. If you buy one glass of orange juice, how much do you pay?

A. 5.000 rupiah

B. 11.000 rupiah

C. 2.000 rupiah

D. 6.000 rupiah 

Jawaban: C. 2.000 rupiah

24. A bowl of bakso is five thousand rupiah. What is the price of one bowl of bakso?

A. 6.000 rupiah

B. 11.000 rupiah

C. 5.000 rupiah

D. 2.000 rupiah 

Jawaban: C. 5.000 rupiah

25. The price of a kilo of sugar is 11.000 rupiah. How much is it for 2 kilos of sugar?

A. 6.000 rupiah

B. 11.000 rupiah

C. 22.000 rupiah

D. 16.000 rupiah 

Jawaban: C. 22.000 rupiah

26. If one plate of gado-gado is 6.000 rupiah, how much will you pay for 3 plates?

A. 18.000 rupiah

B. 9.000 rupiah

C. 12.000 rupiah

D. 15.000 rupiah 

Jawaban: A. 18.000 rupiah

27. You bought 2 glasses of orange juice, and each costs 2.000 rupiah. How much did you spend?

A. 2.000 rupiah

B. 4.000 rupiah

C. 6.000 rupiah

D. 5.000 rupiah 

Jawaban: B. 4.000 rupiah

28. A bowl of bakso costs 5.000 rupiah. What is the total price for 4 bowls of bakso?

A. 20.000 rupiah

B. 15.000 rupiah

C. 10.000 rupiah

D. 5.000 rupiah 

Jawaban: A. 20.000 rupiah

29. The menu says a loaf of bread is seven thousand rupiah. How much do you pay for two loaves?

A. 5.000 rupiah 

B. 7.000 rupiah

C. 10.000 rupiah

D. 14.000 rupiah

Jawaban: D. 14.000 rupiah

30. If a bottle of water costs two thousand rupiah, how much will three bottles cost?

A. 2.000 rupiah

B. 4.000 rupiah

C. 6.000 rupiah

D. 8.000 rupiah 

Jawaban: C. 6.000 rupiah

Close